Традиційні й нетрадиційні методи роботи з обдарованими дітьми

Заняття з педагогами з елементами тренінгу

Мета: ознайомити педагогів з факторами, що впливають на формування творчої особистості, особистісними рисами творчих людей, ознайомити з вправами, які допомагають розвитку креативності дітей.

Обладнання: плакат “Особистісні риси творчих людей”, текст вербального тесту дослідження креативності П.Торренса, перелік слів для вправи “Випадкові слова”, папір для малювання, стікери.

Особистісні риси творчих людей (за Х. Шветом):

· незалежність, неконформність оцінок і суджень;

· відкритість розуму, чутливість до нового й незвичайного;

· висока толерантність до невизначених і нерозв’язаних ситуацій, конструктивна активність у цих ситуаціях;

· розвинені естетичні почуття, прагнення до краси й гармонії.

Здатність творити необхідна як у професійній, так і в повсякденній сфері, але творчі здібності розвинути непросто. Єдиний спосіб зробити це – якнайбільше практикуватися.

Існує 5 шляхів, які можуть забезпечити й підтримати творчу активність:

· культура;

· спеціальні методики;

· ментальна енергія;

· розвиток особистості;

· гумор.

Вправа “Криголам”

Мета: зменшення напруження в учасників, створення позитивного емоційного настрою.

Кожний учасник повертається до сусіда праворуч і представляє його іншим – у нього 30 с для того, щоб розповісти про свого сусіда. Ім’я сусіда повинне бути точним, а все інше – вигадка.

Зворотний зв’язок. Чим оригінальніше представлення, тим більше шансів запам’ятати ім’я людини.

Вправа “Зарядка для розуму”

Групова діагностика: вербальний тест Торренса.

Обговорення й аналіз результатів.

Вправа “Пізнавальна картографія”

Запропонована схема підходить для вирішення будь-якої проблеми, яку вибирають самі учасники, наприклад: “Мій вільний час”, “Хто такий справжній друг?” тощо.

Слово психолога. Зараз ми займемося пізнавальною картографією – це хороший спосіб зробити замітки в прийнятній для мозку формі. Ця техніка допоможе Вам поліпшити роботу мозку.

1. Постановка проблеми “Яким повинен бути науковий дослідник?” намалюйте посередині аркуша щось, що передає суть проблеми.

2. Від малюнка проведіть гілки, які представляють основні теми питання. Від кожної гілки будуть розходитися менш значимі теми. (Є різні способи малювання мозкових карт – додавання кольорів, образів тощо). При проектуванні мозкової карти дуже важливо записувати нові ідеї.

Вправа “Випадкові слова”

Сядьте зручно і спробуйте згадати час, коли Ви були успішні, все було добре, Ви почували себе впевнено, розслаблено, спокійно. Наскільки можливо, пориньте в ці образи, звуки, відчуття, які Ви переживали. Вмикаємо свій “ключик”: ми впевнені, успішні, розумні. Повернемося до нашої проблеми.

Зараз ми виберемо випадкове слово й запропонуємо до нього якнайбільше асоціацій, а потім пов’яжемо їх зі своєю проблемою. Слово дасть поживу для розуму.

Зворотний зв’язок. Слово не має бути пов’язане з проблемою. Записуємо нові ідеї.

Вправа “Ідеї”.

Беріть кожну ідею й аналізуйте її силу – слабкість – можливості. Вибираємо ті ідеї, де максимум позитивних сторін і мінімум негативних.

Що заважає прояву творчості?

· Стереотипи мислення.

· Страх перед оцінкою. Прагнення не до оригінального рішення, а до хорошої оцінки.

· Однопланові знання, вузьке коло знань не сприяє творчості. Потрібні широкі інтереси в різних життєвих сферах.

· Схильність до конформізму. Людині страшно бути в центрі уваги, “білою вороною”. “Краще я буду як усі”, - таке її кредо.

· Страх критики.

· Неадекватна самооцінка.

· Висока тривожність.

Рефлексія.

Отже, окрилені новими ідеями, думками ми підходимо до завершення тренінгу. Творчих злетів Вам!

Підсумок заняття. “Що було корисним? Що було цікавим?”

Вправа “Посмішка по колу”

Любов Баланюк