Як підготуватися до складання іспитів, ЗНО
Підготовка
Спочатку підготуй місце для занять: прибери із столу зайві речі, зручно розташуй потрібні підручники, посібники, зошити, папір, олівці і тому подібне. Можна ввести в інтер'єр кімнати жовтий і фіолетовий кольори, оскільки вони підвищують інтелектуальну активність. Для цього буває досить якої-небудь картинки в цих тонах або естампу. Склади план занять. Спершу визнач: хто ти - "сова" або "жайворонок", і залежно від цього максимально використовуй ранішні або вечірній години. Складаючи план на кожен день підготовки, необхідно чітко визначити, що саме сьогодні вивчатиметься. Не взагалі: "трохи позаймаюся", а які саме розділи і теми. Почни з найважчого, з того розділу, який знаєш найгірше. Але якщо тобі важко "розгойдатися", можна почати з того матеріалу, який тобі більш за все цікавий і приємний. Можливо, поступово увійдеш до робочого ритму, і справа піде. Чергуй заняття і відпочинок, скажімо, 40 хвилин занять, потім 10 хвилин - перерва. Можна в цей час помити посуд, полити квіти, зробити зарядку, прийняти душ. Не треба прагнути до того, щоб прочитати і запам''ятати весь підручник. Корисно структурувати матеріал за рахунок складання планів, схем, причому бажано на папері. Плани корисні і тому, що їх легко використовувати при короткому повторенні матеріалу. Виконуй якомога більше різних опублікованих тестів по цьому предмету. Ці тренування ознайомлять тобі з конструкціями тестових завдань. Тренуйся з секундоміром в руках, засікай час виконання тестів (на завданнях в частині А в середньому втрачається по 2 хвилини на завдання). Готуючись до іспитів, ніколи не думай про те, що не впораєшся із завданням, а навпаки, в думках малюй собі картину тріумфу. Залиш один день напередодні іспиту на те, щоб знов повторити всі плани відповідей, ще раз зупинитися на найважчих питаннях.
Напередодні
Багато хто вважає: для того, щоб повністю підготуватися до іспиту, не вистачає всього однієї, останній перед ним ночі. Це неправильно. Ти вже втомився, і не треба себе перевтомлювати. Навпаки, з вечора перестань готуватися, прийми душ, зроби прогулянку. Виспися якнайкраще, щоб встати з відчуттям свого здоров'я, сили, "бойового" настрою. Адже іспит - це своєрідна боротьба, в якій потрібно проявити себе, показати свої можливості і здібності. В день складання іспиту необхідно з'явитися до школи не спізнюючись, краще за півгодини до початку тестування. При собі потрібно мати пропуск декілька (про запас) ручок з чорним чорнилом. На початку тестування вам повідомлять необхідну інформацію. Будь уважний!!! Від того, як ти запам'ятаєш всі ці правила, залежить правильність твоїх відповідей!
Рецепти для більш успішнішої тактики виконання тестування:
Зосередься! Постарайся максимально сконцентруватися і забути про тих, хто оточує тебе навколо. Для тебе повинні існувати лише текст завдань і годинник, що регламентує час виконання тесту. Квапся неспішно! Жорсткі рамки часу не повинні впливати на якість твоїх відповідей. Перед тим, як вписати відповідь, перечитай питання двічі і переконайся, що ти правильно зрозумів, що від тебе вимагається. Почни з більш легких завдань! Почни відповідати на ті питання, в знанні яких ти не сумніваєшся, не зупиняючись на тих, які можуть викликати довгі роздуми. Тоді ти заспокоїшся, голова почне працювати ясніше і чітко, і ти увійдеш до робочого ритму. Ти як би звільнишся від нервозності, і вся твоя енергія потім буде направлена на важчі питання. Пропускай! Треба навчитися пропускати важкі і незрозумілі завдання. Пам'ятай: у тексті завжди знайдуться такі питання, з якими ти обов'язково впораєшся. Просто безглуздо недобрати балів лише тому, що ти не дійшов "до своїх" завдань, а загострював увагу на тих, які викликають у тебе труднощі. Читай завдання до кінця! Поспіх не повинен приводити до того, що ти прагнеш зрозуміти умови завдання "за першими словами" і добудовуєш кінцівку у власній уяві. Це вірний спосіб зробити прикрі помилки в найлегших питаннях. Думай лише про поточне завдання! Коли ти бачиш нове завдання, забудь все, що було в попередньому. Як правило, завдання в тестах не зв'язані один з одним, тому знання, які ти застосував в одному (вже, припустимо, вирішеному тобою), як правило, не допомагають а лише заважають концентруватися і правильно вирішити нове завдання. Ця порада дає тобі і інший безцінний психологічний ефект - забудь про невдачу в минулому завданні (якщо воно виявилося тобі не по зубах). Думай лише про те, що кожне нове завдання - це шанс набрати очки. Виключай! Багато завдань можна швидше вирішити, якщо не шукати відразу правильний варіант відповіді, а послідовно виключати ті, які явно не підходять. Метод виключення дозволяє у результаті сконцентрувати увагу всього на одному-двох варіантах, а не на всіх п'яти-семи (що набагато складніше). Заплануй два круги! Розрахуй час так, щоб за дві третини всього відведеного часу пройтися по всіх легких завданнях ("перший круг"). Тоді ти встигнеш набрати максимум очок на тих завданнях, які виявилися для тебе "по зубах", а потім спокійно повернутися і подумати над важкими, які тобі спочатку довелося пропустити ("другий круг"). Перевір! Залиш час для перевірки своєї роботи, хоч би, щоб встигнути пробігти очима і відмітити явні помилки. Вгадуй! Якщо ти не упевнений у виборі відповіді, але інтуїтивно можеш віддати перевагу якійсь відповіді перед іншими, то інтуїції слід довіряти! При цьому вибирай такий варіант, який, на твій погляд, має велику вірогідність. Не засмучуйся! Прагни виконати всі завдання, але пам'ятай, що на практиці це нереально. Враховуй, що тестові завдання розраховані на максимальний рівень труднощів, і кількість вирішених тобою завдань цілком можливо може бути достатньо для гарної оцінки.
Успіху!
Як готувати домашні завдання
1. Активно працюй на уроці: уважно слухай, відповідай на запитання.
2. Став запитання, якщо чогось не зрозумів або з чимось не згодний.
3. Навчися користуватися словниками й довідниками. З'ясуй значення незнайомих слів, знаходь потрібні факти й пояснення, правила, формули в довідниках.
4. Якщо в тебе є комп'ютер, навчися з його допомогою знаходити потрібну інформацію, робити розрахунки за допомогою електронних таблиць тощо.
5. Продумай послідовність виконання завдань з окремих предметів і спробуй визначити, скільки часу тобі знадобиться для виконання кожного завдання.
6. Між уроками роби перерви.
7. Спочатку спробуй зрозуміти матеріал, а потім його запам'ятати.
8. Якщо матеріал, який треба вивчити, великий за обсягом або складний, розбий його на окремі частини й опрацюй кожну частину окремо. Використовуй метод ключових слів. (Ключові слова - найважливіші в кожному абзаці).
9. Не залишай підготовку до доповідей, творів, творчих робіт на останній день, адже це потребує багато часу. Готуйся до них заздалегідь, рівномірно розподіляючи навантаження.
10. Готуючись до усних уроків, використовуй карти, схеми. Вони допоможуть тобі краще зрозуміти й запам'ятати матеріал.
11. Складай план усної відповіді.
12. Перевіряй себе.
Умій володіти собою- поради психолога учням:
1. Пам'ятайте: найкращий спосіб боротьби з душевним неспокоєм - постійна зайнятість.
2. Щоб забути свої напасті, намагайся зробити приємне іншим. Роблячи добро іншим, робиш добро собі.
3. Не намагайся змінювати чи перевиховувати інших. Набагато корисливіше і безпечніше зайнятися самовихованням. Пам'ятай: кожна людина - така ж яскрава й унікальна індивідуальність, як і ти, приймай її такою, якою вона є. Намагайся знайти в людині позитивні риси, вмій бачити її достоїнства і в стосунках з нею спробуй опиратись саме на ці якості.
4. Май мужність від щирого серця визнавати свої помилки. Уникай зазнайства і хизування.
5. Вчися володіти собою! Гнів, дратівливість, злість спотворюють людину. Егоїзм - джерело багатьох конфліктів. Виховуй в собі терпіння, пам'ятай, що «рана заживає поступово».
6. Будь-яка справа починається з першого кроку! Пам'ятай: перешкоди нам даються задля нашого розвитку.
7. Людина має необмежені можливості самовдосконалення, причому в усіх галузях своєї життєдіяльності.
8. Будь толерантною особистістю.
Коментарi