Психологічні аспекти процесу адаптації першокласника до школи

Більшість майбутніх першокласників бажають учитися у школі і мають намір робити це добре. Вони нетерпляче чекають на перше вересня і радісно йдуть до школи. Згодом їхнє життя наповнюється багатьма вимогами, обов’язками і обмеженнями. Виникає емоційно-стресова ситуація: змінюється звичний стереотип, зростає психоемоційне навантаження. Це своєрідний кризовий період у житті дитини, який вимагає особливої уваги учителів, батьків, практичних психологів. Від того, як пройде процес адаптації до навчання, здебільшого залежить працездатність і успішність дитини у школі.

Адаптація – це динамічний процес пристосування людини до змінних умов довколишнього середовища і здатність до подальшого психологічного, особистісного та соціального розвитку.

Процес пристосування до шкільних вимог і порядків, до нових умов життя називається адаптацією до школи.

Основна мета психолого-педагогічної підтримки першокласників у цей період – створити такі педагогічні та соціально-психологічні умови, які дозволяють дитині успішно розвиватися в навчальному середовищі.

Які характеристики цього періоду слід ураховувати, здійснюючи супровід адаптації першокласників?

По-перше, змінюється соціальна позиція дитини: з дошкільника вона перетворюється на учня. По суті, вперше у своєму житті малюк стає членом суспільства зі своїми обов’язками. Учитель виступає представником соціуму: він задає вимоги і норми, орієнтує школяра в тому, як йому слід поводитися, що та як робити.

По-друге, у дитини відбувається зміна провідної діяльності. Основна психічна відмінність ігрової і навчальної діяльності полягає в тому, що ігрова є вільною, а навчальна – побудована на довільних зусиллях.

По-третє, важливим чинником психологічної адаптації до школи є соціальне оточення. Від ставлення вчителя до дитини залежить успішність її подальшого навчання. Успішність процесу адаптації визначає ще й те, наскільки міцно вона змогла ствердити свою позицію серед однолітків.

Психолого-педагогічний супровід адаптаційного процесу першокласників побудований таким чином:

1. Діагностично-консультативний етап (протягом вересня), до якого входять:

- діагностика готовності до шкільного навчання (практичний психолог разом з педагогом проводить співбесіду-знайомство з дитиною, стежить за тим, як поводиться дитина, чи легко іде на контакт з дорослим, оцінює рівень розвитку інтелекту, уваги, пам’яті, сприймання, мотиваційної, вольової, фізичної готовності, виявляє рівень розвитку дрібної моторики руки);

- групові та індивідуальні консультації батькам першокласників для ознайомлення з основними віковими особливостями шестирічок, надання рекомендацій з організації життя дитини, яка пішла до школи;

- вивчення соціальним педагогом соціально-побутових умов сімей першокласників;

- спільна робота педагогів, практичних психологів, соціальних педагогів, спрямовану на побудову навчально-виховного процесу відповідно до індивідуальних особливостей і можливостей першокласників (проведення психолого-педагогічних консиліумів; ознайомлення педагогів з індивідуальними та віковими особливостями дітей; консультації для вчителів іноземної мови з питань психофізіологічних особливостей першокласників).

2. Етап загальної адаптації (перший семестр), який передбачає:

- педагогічну підтримку школярів в урочний і позаурочний час (педагогам необхідно використовувати ігрові форми роботи; проводити ранкові зустрічі, які дозволяють дітям позитивно налаштуватися на новий навчальний день; під час уроку не забувати про веселі вправи-руханки);

- психологічну підтримку першокласників (психолог та соціальний педагог організовують та проводять розвивальні заняття для пришвидшення знайомства одне з одним, зняття надмірного психічного напруження, тренінги спілкування, а якщо є відповідна підготовка психолога, то він проводить арттерапію та казкотерапію);

- моніторинг адаптації першокласників практичним психологом (психодіагностика, спостереження) з метою виявлення дітей, у яких є труднощі в адаптації;

- групові та індивідуальні консультації батьків, тренінги спілкування, виступи на батьківських зборах.

3. Корекційний етап (другий семестр), який включає:

- індивідуальну та групову психокорекційну роботу з першокласниками, які мають труднощі у навчанні, поведінці і спілкуванні з педагогами й однолітками;

- консультування педагогів із питань навчання і спілкування з проблемними школярами;

- індивідуальну роботу з батьками.

Аналізуючи психологічні дослідження та опираючись на практику супроводу першокласників у процесі адаптації, можемо стверджувати, що в нормі дитина адаптується до школи протягом перших двох місяців. Саме протягом вересня – жовтня слід об’єднати зусилля всіх дорослих, які взаємодіють з дитиною, і допомогти першокласникові. Ми маємо вірити в сили кожного учня, давати йому шанс розпочинати знову і знову, долаючи труднощі розвитку. Мудре, доброзичливе ставлення першого вчителя, безумовне прийняття дитини такою, якою вона є, батьками, грамотно побудований психологічний супровід психологом, сприятиме адаптації дитини до навчання в школі, що дасть їй потенціал для здобуття знань, розвитку здібностей і талантів, успішної самореалізації протягом усього шкільного навчання.

Любов Баланюк